Projekt logo

Przed rozpoczęciem pracy nad logo przygotowuję umowę i wystawiam fv częściową. Pracę nad projektem zaczynam po przedpłacie w wysokości 50% wartości zamówienia.

Zachęcam do wypełnienia formularza z pytaniami dotyczącymi projektu, czyli tzw. brief. Ułatwi to przekazanie wytycznych i tym samym zminimalizuje czas projektowania. Znajduje się tam kilkanaście pytań, które pozwolą spojrzeć z dystansu na cele oraz odbiorców marki do której będę tworzyła projekt. Po przesłaniu wypełnionego formularza, przygotuję mapę myśli (skojarzeń) oraz tablicę inspiracji. To przydatne narzędzia, które pomogą sprawdzić, czy się rozumiemy. Mapa myśli to słowa-klucze, które mają być wywołane przez odbiór znaku – logo. Moodboard, czyli tablica inspiracji ma za zadanie pokazać ogólny zarys tego, jaki kierunek stylistyczny byłby adekwatny do branży i osób, do których będzie kierowany komunikat. Więcej na temat briefu napisałam w poście na blogu "Czym jest brief", natomiast czym jest analiza można poczytać w artykule "System identyfikacji wizualnej i branding".

Standardowo przygotowuję 2-3 propozycje logo, a samo powstawanie projektu logo zazwyczaj zamyka się w 2-5 seriach poprawek.

Na przygotowanie propozycji potrzebuję kilka dni i przesyłam trzy lub więcej propozycji, następnie pracuję na wybranej opcji lub wszystkich, jeśli ich kierunek też jest obiecujący.

Po akceptacji i opłaceniu faktury przez Klienta, przesyłam pakiet plików logo w wersjach jednokolorowych i w pełnym kolorze w formatach wektorowych (np. pod druk, haft, grawer itp.) i rastrowych (Internet).

Pracuję nad projektem logo, by było idealnie skrojone i w pełni spełniało oczekiwania Klienta, dobrze się kojarzyło i niosło właściwie ukierunkowany przekaz. Nie ma "prostego logo". Każdy projekt potrzebuje dopracowania pod wieloma względnymi. Przede wszystkim projekt musi być unikatowy i łatwo się kojarzyć z głównym przekazem, jaki marka chce kierować do swoich odbiorców. Trzeba popracować nad nim nie tylko twórczo, ale również pod kątem weryfikacji czy przypadkiem nie dubluje się podobnego pomysłu. Pierwsze skojarzenia są zazwyczaj najbardziej oczywiste, dlatego trzeba wyłuskać najważniejsze cechy marki i je wyróżnić w jak najbardziej prostym i pozytywnie kojarzącym się przekazie. Więcej na ten temat napisałam w poście "Cechy dobrego projektu logo". Jednym ze sposobów przykucia uwagi odbiorcy jest zaskoczenie, by zahaczyć o uwagę odbiorcy, np. sygnet (graficzna część logo) Apple – symbol władzy i kuszenia. Stąd też proces powstawania logo nie jest prosty, ani szybki. Ostateczny projekt musi być dopracowany tak, by był bez problemu czytelny zarówno na małym obszarze zakładki przeglądarki (favicon), jak i tj. dobrze się prezentował na wielkich powierzchniach, a także przewidziany pod grawer czy haft – opisałam to w poście "Przemyślane i ponadczasowe logo".

Po akceptacji i opłaceniu faktury przez Klienta, przesyłam pakiet logo wersjach wektorowych i rastrowych. Przesłany przeze mnie pakiet logo może zawierać aż kilkanaście plików z logo zapisanym w różnych formatach i trybach kolorów oraz położeniach (jeśli logo ma wariant poziomy i pionowy).
Pliki przesyłam w wersjach monochromatycznych oraz w pełnym kolorze (RGB + CMYK)
.pdf v 1.4 – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach + prezentacja z wykorzystanymi wcześniej wizualizacjami wraz z opisem kolorów i pasujących krojów;
.png – RGB do Internetu – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach;
.jpg – CMYK, 300dpi 2000px – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach;
.svg – RGB bez pola ochronnego;
• na życzenie mogę przygotować również w .ai, .cdr i .eps, jednak powyższe pliki są na tyle uniwersalne, że nie powinno być problemów z ich użyciem.

Jeśli mają Państwo pytania, proszę o kontakt. Streszczone warunki współpracy.