Projekt logo

Zachęcam do wypełnienia formularza z pytaniami dotyczącymi projektu, czyli tzw. brief. Ułatwi to przekazanie wytycznych i tym samym zminimalizuje czas projektowania. Znajduje się tam kilkanaście pytań, które pozwolą spojrzeć z dystansu na cele oraz odbiorców marki do której będę tworzyła projekt. Po przesłaniu wypełnionego formularza, przygotuję mapę myśli (skojarzeń) oraz tablicę inspiracji. To przydatne narzędzia, które pomogą sprawdzić, czy się rozumiemy. Mapa myśli to słowa-klucze, które mają być wywołane przez odbiór znaku – logo. Moodboard, czyli tablica inspiracji ma za zadanie pokazać ogólny zarys tego, jaki kierunek stylistyczny byłby adekwatny do branży i osób, do których będzie kierowany komunikat. Więcej na temat briefu napisałam w poście na blogu "Czym jest brief", natomiast czym jest analiza można poczytać w artykule "System identyfikacji wizualnej i branding".

Standardowo przygotowuję 2-3 propozycje logo, a samo powstawanie projektu logo zazwyczaj zamyka się w 2-5 seriach poprawek.

Na przygotowanie propozycji potrzebuję kilka dni i przesyłam trzy lub więcej propozycji, następnie pracuję na wybranej opcji lub wszystkich, jeśli ich kierunek też jest obiecujący.

Przed rozpoczęciem pracy nad logo przygotowuję umowę i wystawiam fv częściową. Pracę nad projektem zaczynam po przedpłacie w wysokości 50% wartości zamówienia.

Po akceptacji i opłaceniu faktury przez Klienta, przesyłam pakiet plików logo w wersjach jednokolorowych i w pełnym kolorze w formatach wektorowych (np. pod druk, haft, grawer itp.) i rastrowych (Internet).

 

Pracuję nad projektem logo, by było idealnie skrojone i w pełni spełniało oczekiwania Klienta, dobrze się kojarzyło i niosło właściwie ukierunkowany przekaz. Nie ma "prostego logo". Każdy projekt potrzebuje dopracowania pod wieloma względnymi. Przede wszystkim projekt musi być unikatowy i łatwo się kojarzyć z głównym przekazem, jaki marka chce kierować do swoich odbiorców. Pracuję nad nim nie tylko twórczo, ale również pod kątem weryfikacji czy przypadkiem nie dubluje się podobnego pomysłu. Pierwsze skojarzenia są zazwyczaj najbardziej oczywiste, dlatego należy wyłuskać najważniejsze cechy marki i je wyróżnić w jak najbardziej prostym i pozytywnie kojarzącym się przekazie. Więcej na ten temat napisałam w poście "Cechy dobrego projektu logo". Jednym ze sposobów przykucia uwagi odbiorcy jest zaskoczenie, by zahaczyć o uwagę odbiorcy, np. sygnet (graficzna część logo) Apple – symbol władzy i kuszenia. Stąd też proces powstawania logo nie jest prosty, ani szybki. Ostateczny projekt musi być dopracowany tak, by był bez problemu czytelny zarówno na małym obszarze zakładki przeglądarki (favicon), jak i tj. dobrze się prezentował na wielkich powierzchniach, a także przewidziany pod grawer czy haft – opisałam to w poście "Przemyślane i ponadczasowe logo".

Po akceptacji i opłaceniu faktury przez Klienta, przesyłam pakiet logo wersjach wektorowych i rastrowych. Przesłany przeze mnie pakiet logo może zawierać aż kilkanaście plików z logo zapisanym w różnych formatach i trybach kolorów oraz położeniach (jeśli logo ma wariant poziomy i pionowy).
Pliki przesyłam w wersjach monochromatycznych oraz w pełnym kolorze (RGB + CMYK)
.pdf v 1.4 – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach + prezentacja z wykorzystanymi wcześniej wizualizacjami wraz z opisem kolorów i pasujących krojów;
.png – RGB do Internetu – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach;
.jpg – CMYK, 300dpi 2000px – wszystkie warianty kolorystyczne w orientacji poziomej i pionowej będą zapisane osobnych plikach;
.svg – RGB bez pola ochronnego;
• na życzenie mogę przygotować również w .ai, .cdr i .eps, jednak powyższe pliki są na tyle uniwersalne, że nie powinno być problemów z ich użyciem.

Jeśli mają Państwo pytania, proszę o kontakt.

Zapraszam też do zapoznania się z zasadami współpracy. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, więc nie pracuję jak agencja zatrudniająca wiele osób, których działania się wzajemnie uzupełniają. Działam też według zasady "czego nie ma na mailu, nie istnieje" - pamięć jest ulotna, a kiedy mamy wszystko spisane, obie strony mają pewność, że nic nie umknie.

 

Przykładowe realizacje przedstawione na wizualizacjach:

 

Jak wygląda proces powstawania logo?

I etap: Zebranie informacji

Pierwszym krokiem w projektowaniu logo jest zebranie informacji na temat firmy, jej wartości, celów, wizji i misji. Ważne jest, aby poznać charakterystyczne cechy firmy oraz jej przewagę konkurencyjną, co pomoże w stworzeniu logo, które będzie oddawać jej unikalny charakter.

Pomocny w tym jest BRIEF, który przygotowałam w formie pliku pdf oraz docx.

II etap: Ustalenia

Po otrzymaniu briefu, staram się zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta, konkurencję oraz trendy w branży. Omówienie briefu podczas spotkania lub rozmowy online z przedstawicielami firmy pozwolą mi zrozumieć kulturę organizacyjną, wartości, cele i strategie biznesowe. Dzięki temu mogę poznać perspektywę firmy i lepiej zrozumieć, jakie są jej potrzeby, żeby projekt logo i pozostałe elementy systemu identyfikacji, które zaprojektuję rzeczywiście odzwierciedlały oczekiwania.

III etap: Research

Następnie przeprowadzam badania, aby lepiej zrozumieć branżę, w której działa firma, a także jej konkurentów. Celem tych badań jest znalezienie inspiracji i wypracowanie unikalnego stylu, który będzie odzwierciedlał charakter firmy.

IV etap: Projektowanie szkiców

Na podstawie zebranych informacji i badań rozpoczynam projektowanie szkiców logo. W tym procesie wykorzystuje różne techniki, takie jak rysowanie odręcznie lub projektowanie cyfrowe, aby stworzyć różne warianty logo.

V etap: Selekcja koncepcji

Po wykonaniu kilku wariantów szkiców, wybieram najlepsze pomysły na logo, które najlepiej oddają charakter firmy. Następnie rozwijam i udoskonalam wybrane opcje.

VI etap: Prezentacja klientowi

Kolejnym krokiem jest przedstawienie klientowi kilku wariantów logo, wraz z opisem ich znaczenia i wskazówkami dotyczącymi ich zastosowania. Klient wybiera wariant, który najlepiej odzwierciedla jego potrzeby i cel.

VII etap: Udoskonalanie projektu

Na podstawie uwag klienta projektant udoskonala wybrany wariant logo, dopracowując jego kolorystykę, kształt i detale.

VIII etap: Testy

Prezentując logo, przygotowuję wizualizacje, które pomogą wyobrazić sobie, jak logo oraz pozostałe przeze mnie materiały będą się prezentowały w rzeczywistości.

IX etap: Dostarczenie plików

Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji logo, dostarczam pliki z logo w różnych formatach, takich jak plik wektorowy, plik graficzny lub plik do druku.

Pliki logo przesyłam wraz z prezentacją do logo, w której zawarte są podstawowe informacje, takie jak barwy czy fonty.

Dodatkowo można zamówić u mnie podstawową księgę znaku lub jej rozszerzoną wersję. W księdze znaku, czyli brandbooku lub manualu kient otrzymuje wytyczne w których są zawarte informacje dotyczące wykorzystania logo, jego bezpiecznych obszarów, a także instrukcje (tzw. key visuale) dla pracowników firmy lub innych podwykonawców, jak przygotować inne materiały systemu identyfikacji, np. kolejne wizytówki, materiały promocyjne w mediach społecznościowych, plakaty, okładki itp.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie o projekcie księgi znaku.

 

Ważne jest, aby proces projektowania logo był oparty na współpracy między projektantem a klientem, aby logo odzwierciedlało charakter firmy i odpowiadało jej potrzebom.