LOGO – przekrój, budowa i funkcje

10 września 2020

Logo to nie po prostu nazwa firmy i piktogram. To efekt dość złożonego procesu w którym pierwszym krokiem jest wymyślenie ciekawej i niepowtarzalnej nazwy, którą będzie łatwo pozycjonować i promować instytucję, markę, firmę czy też produkt. Kolejnym krokiem jest świadomość do jakiej grupy docelowej kierujemy swoją ofertę, czy będziemy działać stricte online czy planujemy otworzyć lokalny biznes, który będziemy chcieli rozwinąć na szerszy rynek. Jak działa konkurencja? Jakie błędy popełniają, co najlepiej się sprzedaje, jakie są trendy i co jest w tym wszystkim ponadczasowe by logo nie było za rok czy pięć lat odbierane jako przestarzałe i nieciekawe.

Przed rozpoczęciem pracy warto się zastanowić co nam się podoba, co najbardziej będzie przemawiało do Klientów i co będzie potrzebne – czy wystarczy sam napis, czy będziemy potrzebowali również jakiegoś elementu graficznego, czy ważne jest by nazwa kojarzyła się od razu z adresem strony internetowej lub hasłem przewodnim.

BUDOWA

Logo – logo nie jest skrótem od logotypu, to kompozycja graficzna, w którego skład może wchodzić sygnet, logotyp i slogan.

Logotyp to typograficzne odzwierciedlenie nazwy. Pojęcie wywodzi się z greckich słów logos (λόγος – słowo, mowa, wypowiedź) oraz typos (τύπος – uderzenie, bicie) i jest interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca pewną aktywność społeczną lub wytwór działalności. Znanymi logotypami są m.in CocaCola, Millenium bank, LUX, Sony itp.

Sygnet jest symbolem, który ma się kojarzyć z marką. Często jest wykorzystywany samodzielnie jako favicon strony internetowej, avatar w social mediach lub jako element ozdabiający materiały brandingowe, jak w przypadku toreb czy tkanin Louis Vuitton.

Tagline/Claimer to cytat, hasło przewodnie lub motto, którego zadaniem jest jasno wskazać misję marki czy też jej charakter. Przykłady: „i’m lovin’ it!” McDonald’s TOYOTA – „Moving forward”, Nike „Just do it”czy Apple „Think different”…

 

PROCES PROJEKTOWANIA

Projektowanie logo wbrew pozorom jest jedną z najtrudniejszych dziedzin projektowania, ale też jedną z bardziej wdzięcznych. Ten minimalizm zawsze cieszy, bo uczy pokory i zmusza do niesamowitej kreatywności, a efekt tej pracy ma zmusić odbiorcę do refleksji, ponieważ logo jest formą ekspresji graficznej, która reprezentuje firmę, markę bądź organizację. Właśnie dlatego, że jest to podstawowy znak rozpoznawczy przedsiębiorstwa powinno być przygotowane tak, żeby nie było problemu z rozpowszechnianiem. Nie chodzi mi tylko o zapis do plików do konkretnych formatów takich jak jpg czy png, które można wykorzystać do publikacji w Internecie, ale też w tzw. „krzywych” czyli jako pliki wektorowe zapisane do formatów pdf, ai czy cdr. Oczywiście bitmapę można również zapisać w pdf, ale mam na myśli to, że przede wszystkim krzywe muszą być odpowiednio przygotowane – by nadawały się i do druku i do np. graweru, sitodruku czy haftu. Nie powinny się przecinać, nachodzić, muszą być zamknięte i zawierać jak najmniejszą ilość węzłów. Logo powinno być przygotowane w krzywych również dlatego by nie było kłopotu z jego skalowalnością. Właściwie przygotowane logo jest przemyślane tak by było czytelne niezależnie od rozmiaru, czyli przy publikacji zarówno na dużym formacie jak i na gadżetach reklamowych.

KSIĘGA ZNAKU

Jeśli firma współpracuje z wieloma podmiotami lub zleca wykonanie materiałów warto się zastanowić nad przygotowaniem księgi znaku, która znacznie ułatwi stworzenie jednolitego brandingu. Księga znaku, czyli brandbook to zbiór wytycznych do logo i pozostałych elementów identyfikacji uzasadniający kwestie wyglądu oraz przekazu materiałów reklamowych. Podstawowa księga znaku obejmuje przeważnie 7 kart z elementami podstawowymi oraz kilka kart przykładów zastosowania logo.

Standardowa zawartość:

  • opis znaczenia logo lub logotypu
  • opis budowy logo lub logotypu
  • kolorystyka
  • pole ochronne wokół logo
  • warianty logotypu, wersje mono i achromatyczne
  • zestaw znaków firmowego kroju pisma oraz zalecane odmiany i wielkości
  • przykłady prawidłowej i nieprawidłowej formy logo.

PRZYKŁADY KSIĄG ZNAKÓW

WOSEBA

PGE Narodowy

Orlen

Uniwersytet Jagielloński

Politechnika Warszawska

Gliwice

Lasy Państwowe

Jak widać na powyższych przykładach jak przydatna jest księga znaku. Pomijając, że jest to ważny zestaw wytycznych, jest to również zgrabny projekt sam w sobie dzięki któremu możemy się dowiedzieć o wielu bardzo istotnych informacjach nie tylko o tym jak przygotowywać projekty dla konkretnej firmy, ale też mamy wyraźnie informacje jak powstawało logo, jakie są wartości firmy, do jakiej grupy docelowej mamy się kierować itp. Jej złożoność zależna jest od potrzeb. W przypadku mniejszych firm nie musimy się rozwodzić na temat wszelkich zawiłości, ale im bardziej złożone są działania marketingowe tym więcej informacji będzie potrzebnych.

Przykład księgi znaku przygotowanej przeze mnie dla firmy WERMAX. Oprócz liftingu logo przygotowałam również etykiety na produkty, wizytówki, kalendarz, notesy oraz teczkę.