Warunki współpracy

1. Cennik

Ponieważ tak naprawdę każdy projekt jest inny, każde zlecenie wymaga innego nakładu pracy ceny staram się ustalać indywidualnie. Czasem klientowi zależy na tym by wszystko było precyzyjnie dopracowane i sam chce poświęcić na swój projekt odpowiednią ilość czasu, czasem okazuje się, że niepotrzebnie wszystko było odkładane na ostatnią chwilę i tak naprawdę termin jest już, więc nie ma co czekać. Przed przystąpieniem do realizacji będziemy analizować i określać front działań, co pozwoli oszacować ile czasu potrzebujemy na dane zlecenie lub ile go mamy i co możemy w tym realnie zrobić. Na tym etapie ustalamy również dodatkowe opcje - zakup fontów, zakup lub wykonanie zdjęć przez fotografa.
Wszystkie wyjściowe ceny znajdują się w cenniku.

2. Terminy realizacji

Z reguły staram się odpowiadać tego samego dnia, jednak bywa, że muszę poświęcić wcześniejszym zleceniom znacznie więcej czasu niż było to wcześniej przewidziane i wszystko potrafi się przesunąć o 1-2 dni. Cenię terminowość i oczekuję tego samego od drugiej strony, jednak sytuacje losowe, nieprzewidziane opcje, zmiany tuż przed zamknięciem projektu powodują, że terminy się wydłużają na co nikt nie ma niestety wpływu. Przy mniejszych projektach wiem ile mi zajmie skład, jednak przy większych realizacjach jest naprawdę ciężko jednoznacznie określić ile dokładnie zajmie całość. Można orientacyjnie ustalić ramy i na tym się opierać. Raz po pierwszym projekcie jesteśmy przy brzegu, kiedy indziej klient życzy by wprowadzić, wydawałoby się, drobne zmiany lecz one zmieniają całą koncepcję. Możliwe, że wynika to z tego, że nie mam limitów poprawek przy projektach, ale lubię, kiedy wszystko jest dopracowane i obie strony są super zadowolone z efektów wspólnej pracy.

3. Realizacja

Wstępnie przygotowuję 2-3 propozycje na podstawie wstępnych ustaleń. Potem wybieramy jeden z nich nad którym się skupiamy i dopracowujemy go tak długo aż będzie idealny.

4. Przygotowanie do publikacji.

Jest to ostatni etap współpracy przed rozliczeniem. Po przygotowaniu i dopracowaniu wszystkich elementów wysyłam projekt do weryfikacji i akceptacji. Wiąże się to z tym, że Klient musi sprawdzić i zatwierdzić wszystkie ostateczne zmiany.

5. Ważna uwaga – prawa autorskie

Efekty mojej pracy umieszczam w portfolio. Jeśli nie mam tego robić, proszę o informację, ponieważ przepisy prawa mówią, że praw autorskich do dzieła nie można w pełni przekazać. Prawa autorskie do projektu ma tylko i wyłącznie jego wykonawca, jednak majątkowe prawa autorskie są jak najbardziej zbywalne i przekazuję je wraz z informacją na rachunku i/lub w umowie, którą będziemy podpisywać.

6. Jeśli Informacji nie ma na mailu – nie istnieje 😉

Żyję w biegu, a moje pamięć operacyjna jest częściowo cyfrowa i znajduje się m.in. na serwerze poczty email. Wszelkie ważne ustalenia proszę wysyłać i potwierdzać na mailu.

7. Dodatkowe informacje – kontakt

Prowadzę własną działalność, ale pracuję na etat jako grafik w bydgoskiej firmie. Możemy się spotkać i omówić szczegóły w Bydgoszczy lub w Toruniu, ale współpracować będziemy więc stricte zdalnie, w związku z czym kontakt ze mną jest przede wszystkim telefoniczny i mailowy wieczorami oraz w weekendy, co jest zarówno zaletą jak i wadą takiego modelu pracy. Plusem jest np. mruczący kot przy telefonie, bo cała kocia ferajna zgodnie pomaga przy pracy.

8. Rozliczenie

Wystawiam rachunki: paragony i faktury vat. Po wstępnych ustaleniach - ceny, terminu, przekazaniu materiałów wystawiam fakturę na pierwszą część prac w wysokości 30% wartości. Dopiero po wpłacie przygotowuję projekty wstępne. Po ostatnich poprawkach i akceptacji przez klienta projektu, wystawiam drugą fakturę na pozostałą część wraz z informacją o przekazaniu praw materialnych do dzieła. Na życzenie sporządzam z klientem umowę w której mamy dokładnie ustalone wszystkie wzajemne zobowiązania. Projekt w wersjach przygotowanych do publikacji i druku wysyłam po otrzymaniu płatności lub potwierdzeniu wpłaty.